Connect with us

Hi, what are you looking for?

Smartphony

6 największych nowości w aparatach iPhone’a 13 i iPhone’a 13 Pro

iPhone 13 i iPhone 13 Pro został już oficjalnie zaprezentowany podczas konferencji Apple z 14 września 2021 – i jak powinniśmy się byli spodziewać największe zmiany dotyczą przede wszystkim aparatów, umieszczonych z tyłu telefonu. Zmiany w aparatach dotyczą zarówno trybu robienia zdjęć jak i nagrywania video. Poniżej znajduje się lista aż sześciu nowych funkcji.

1. Tryb kinowy, czyli Cinematic mode (iPhone 13 and iPhone 13 Pro)
Największą nową aktualizacją aparatu dla osób kręcących wideo na iPhone 13 i iPhone 13 Pro jest nowy „tryb kinowy”. Tryb ten pozwala na rozmywanie tła, znajdującego się na drugim planie.Wszystko oparte jest o algorytmy, które – jak twierdzi Apple – zostały zaprojektowane w oparciu o klasyczną kinematografię i automatycznie ustalają typowy dla danej sceny „zakres ostrości”. Takimi funkcjami już od dawna mogą się pochwalić producenci konkurencyjnych telefonów, takich jak niektóre modele Sony Xperia. Tryb ten pojawił się w nowym iPhonie, jednak nie wydaje się iść znacznie dalej niż jego rywale.

2. Tryb macro (iPhone 13 Pro)
Widzieliśmy kilka dobrych trybów makro smartfonów w telefonach takich jak Huawei P30 Pro oraz Xiaomi Mi 11. Jakość zdjęć telefon Apple zawsze była ich mocną stronę, jednak tryb macro to coś, czego zawsze w nich brakowało. Nowy ultra-szeroki aparat, który o jasnej przysłonie f/1.8 i polu widzenia o kącie 120 stopni, posiada zupełnie nową konstrukcję obiektywu i system autofokusa, który pozwoli mu skupić ostrość już z odległości 2 cm od fotografowanego obiektu. Co ciekawe tryb ten będzie działał również podczas kręcenia filmów, w tym również w trybach Slo-mo i Time-lapse.

Style fotograficzne (iPhone 13 i iPhone 13 Pro)
Kolejnym potencjalnie przydatnym, choć nieco podstawowym, narzędziem, które będzie dostępne w całej serii iPhone’ów 13, są „Style fotograficzne”. Te działają trochę jak presety w programie Adobe Lightroom, które pozwalają zdefiniować konkretny wygląd dla swoich zdjęć, jednak można je zastosować w momencie robienia zdjęcia a nie podczas jego późniejszej obróbki.

4. Wsparcie formatu ProRes (iPhone 13 Pro)
ProRes to skompresowany format wideo, który przynosi korzyści z bycia stosunkowo łatwym do późniejszej edycji w programach takich jak Apple Final Cut Pro i Adobe Premiere Pro, bez utraty na jakości obrazu. Apple nie ujawnił jeszcze, który z sześciu istniejących formatów ProRes będzie obsługiwany, jednak wiemy już, że będzie można nagrywać wideo w jakości 4K i 30 kl/s.

5. Tryb fotografii nocnej (iPhone 13 Pro)

Słaba jakość zdjęć wykonywanych przy słabym oświetleniu to bolączka każdego aparatu zamieszczonego w telefonie. Taki tryb pojawił się już w kilku aparatach telefonów konkurencji, takich jak seria Samsung Galaxy. Przyszedł też czas na zastosowanie tego trybu w telefonach Apple.

6. Znacznie większe sensowy w aparatach (iPhone 13 oraz iPhone 13 Pro)
Zarówno iPhone 13, jak i iPhone 13 Pro doczekały się większych sensorów w swoich głównych „szerokich” kamerach. Co ciekawe, iPhone 13 i iPhone 13 mini odziedziczyły ten sam główny aparat, który znajdował się w zeszłorocznym iPhone 12 Pro Max, wraz z optyczną stabilizacją Sensor-shift oraz przysłoną f/1,6. Biorąc pod uwagę, że iPhone 12 Pro Max jest jednym z najlepszych telefonów pod względem jakości zdjęć, do jego grona dołączą też tańsze modele z nadgryzionym jabłkiem.

Apple chcąc pozostać niedoścignionym wzorem dla konkurencji wyposażył swoje główne, szerokokątne aparaty w największe w historii czujniki, składające się z 1,9-mikronowych pikseli, wspomagane przez Sensor-shift oraz jeszcze jaśniejszy obiektyw f/1,5. Według Apple, możemy liczyć na ponad dwukrotną poprawę jakości zdjęć podczas fotografowania w słabym świetle w porównaniu do ubiegłorocznego modelu iPhone 12 Pro Max.
Więcej podobnych postów

Porady

Oto dwa często zadawane przez użytkowników systemu operacyjnego Windows 10 pytania: czy mogę przenieść system Windows 10 na nowy dysk twardy? Jak przenieść Windows...

Komputery i laptopy

Kiedy szukasz nowego laptopa – czy to do szkoły, do pracy, lub do użytku osobistego – najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest...

Ciekawostki

Elon Musk, CEO firmy SpaceX wystrzeliwuje satelity na orbitę i obiecuje dostarczyć szybki szerokopasmowy internet do jak największej liczby ludzi. Kiedy myślisz o przedsiębiorcy-miliarderze...

Ciekawostki

W dzisiejszych czasach można wybrać podstawowy laptop za kilkaset złotych, i będzie on wykonywać swoją pracę. Jednak laptopy wymienione poniżej są dalekie od podstawowych,...

Copyright © 2021 TechMode.