Connect with us

Hi, what are you looking for?

Porady

Adres MAC: co to jest i do czego służy?

Niezależnie od tego, czy Twój komputer lub smartfon łączy się z siecią przewodową, czy bezprzewodową, jedna rzecz jest wspólna dla obu środowisk: Do przesyłania danych z Twojego komputera do innego potrzebne jest zarówno oprogramowanie sieciowe, jak i sprzęt (kable, routery itp.).

IP, MAC, NIC, ARP… Co to wszystko jest?
Wraz z adresem IP, który reprezentuje oprogramowanie sieciowe istnieje również adres sprzętowy. Zazwyczaj jest on powiązany z kluczowym urządzeniem łączącym w komputerze, zwanym kartą interfejsu sieciowego lub NIC. NIC jest zasadniczo kartą obwodu komputerowego, która umożliwia podłączenie komputera do sieci.

NIC przekształca dane w sygnał elektryczny, który może być przesyłany przez sieć.

Każdy NIC ma adres sprzętowy znany jako MAC, czyli Media Access Control. Podczas gdy adresy IP są związane z TCP/IP (oprogramowaniem sieciowym), adresy MAC są powiązane ze sprzętem adapterów sieciowych.

Adres MAC jest nadawany adapterowi sieciowemu w momencie jego produkcji. Jest on wbudowany lub zakodowany na karcie interfejsu sieciowego (NIC) komputera i jest dla niego niepowtarzalny. Coś, co nazywa się ARP (Address Resolution Protocol), tłumaczy adres IP na adres MAC. ARP jest jak paszport, który przenosi dane z adresu IP przez rzeczywisty element sprzętu komputerowego.

Ponownie mamy tu do czynienia ze współpracą sprzętu i oprogramowania, adresów IP i adresów MAC.

Z tego powodu adres MAC jest czasami określany jako sieciowy adres sprzętowy, adres wypalony (BIA) lub adres fizyczny. Oto przykład adresu MAC dla Ethernet

NIC: 00:0a:95:9d:68:16.

Jak już pewnie zauważyłeś, sam adres MAC nie wygląda jak adres IP. Adres MAC jest ciągiem zazwyczaj sześciu zestawów dwucyfrowych lub znaków, oddzielonych dwukropkami.

Niektórzy znani producenci adapterów sieciowych lub NIC to Dell, Belkin, Nortel i Cisco. Wszyscy ci producenci umieszczają w adresie MAC specjalną sekwencję liczb (zwaną Organizationally Unique Identifier lub OUI), która identyfikuje ich jako producenta. OUI znajduje się zwykle na początku adresu.

Na przykład, weźmy kartę sieciową z adresem MAC „00-14-22-01-23-45”. OUI dla produkcji tego routera to pierwsze trzy oktety – „00-14-22”. Oto OUI dla innych, niektórych znanych producentów.

Dell: 00-14-22
Nortel: 00-04-DC
Cisco: 00-40-96
Belkin: 00-30-BD

Często zdarza się, że więksi producenci sprzętu sieciowego mają więcej niż jeden zestaw OUI.

Sieci i adresy MAC.
Wszystkie urządzenia w tej samej podsieci sieciowej mają różne adresy MAC. Adresy MAC są bardzo przydatne w diagnozowaniu problemów z siecią, takich jak problemy z adresami IP.

Adresy MAC są przydatne do diagnozowania sieci, ponieważ nigdy się nie zmieniają, w przeciwieństwie do dynamicznego adresu IP, który może się zmieniać co pewien czas. Z punktu widzenia administratora sieci adres MAC jest bardziej niezawodnym sposobem identyfikacji nadawców i odbiorców danych w sieci.

Routery bezprzewodowe i filtrowanie adresów MAC
W sieciach bezprzewodowych proces zwany filtrowaniem adresów MAC jest środkiem bezpieczeństwa zapobiegającym niepożądanemu dostępowi do sieci przez hakerów i intruzów. W przypadku filtrowania adresów MAC router jest skonfigurowany tak, aby akceptował ruch tylko z określonych adresów MAC. W ten sposób komputery, których adresy MAC zostały zaakceptowane, będą mogły komunikować się przez sieć – nawet jeśli otrzymały nowy adres IP przez DHCP.

Tymczasem haker, który uzyskał adres IP Twojej sieci, zostanie zablokowany, ponieważ jego adres MAC nie będzie znajdował się na liście zatwierdzonych i zostanie odfiltrowany.

Więcej podobnych postów

Komputery i laptopy

Kiedy szukasz nowego laptopa – czy to do szkoły, do pracy, lub do użytku osobistego – najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest...

Porady

Oto dwa często zadawane przez użytkowników systemu operacyjnego Windows 10 pytania: czy mogę przenieść system Windows 10 na nowy dysk twardy? Jak przenieść Windows...

Ciekawostki

Elon Musk, CEO firmy SpaceX wystrzeliwuje satelity na orbitę i obiecuje dostarczyć szybki szerokopasmowy internet do jak największej liczby ludzi. Kiedy myślisz o przedsiębiorcy-miliarderze...

Ciekawostki

W dzisiejszych czasach można wybrać podstawowy laptop za kilkaset złotych, i będzie on wykonywać swoją pracę. Jednak laptopy wymienione poniżej są dalekie od podstawowych,...

Copyright © 2021 TechMode.