Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ciekawostki

Apple AirTags mogą być wykorzystywane do śledzenia ich użytkownika. Firma Apple nie może rozwiązać tego problemu samodzielnie.

AirTags firmy Apple mają być zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem odwiecznego problemu: odnajdywania zgubionych kluczy, portfeli i innych przedmiotów osobistych. Jednak od czasu, gdy w kwietniu ubiegłego roku firma Apple wprowadziła na rynek te niewielkie urządzenia śledzące z interfejsem Bluetooth, są one także wykorzystywane do niegodziwych celów – zwłaszcza do śledzenia.

Zdaniem ekspertów ds. prywatności Apple musi współpracować z Google, Samsungiem, Tile i innymi konkurencyjnymi firmami, aby znaleźć rozwiązanie tego problemu.

„To był najstraszniejszy moment w życiu i chcę, aby wszyscy byli świadomi, że coś takiego istnieje” – powiedziała modelka Sports Illustrated Brooks Nader w styczniowym wpisie na Instagramie. Opisała w nim alert z iPhone’a, który otrzymała pewnej nocy, gdy wracała z baru do domu, informujący, że jakieś urządzenie śledzi jej położenie. Mąż Nader odkrył AirTag ukryty w kieszeni jej płaszcza po powrocie do domu, jak powiedziała w wywiadzie w programie Tamron Hall Show.

Eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa twierdzą, że firmy technologiczne muszą się porozumieć i znaleźć lepsze sposoby zapobiegania naruszaniu prywatności przez urządzenia śledzące Bluetooth. Dotyczy to nie tylko firmy Apple, ale także Samsunga, Tile i innych firm wytwarzających podobne produkty z mniejszą liczbą zabezpieczeń. Mogłyby one zacząć od przekazywania sobie wzajemnych informacji o tym, w jaki sposób wykorzystywane są ich urządzenia śledzące Bluetooth. Wymiana informacji o tym, w jaki sposób ich produkty są wykorzystywane w złych zamiarach, ma kluczowe znaczenie dla stworzenia ochrony prywatności, która będzie działała tak samo dobrze we wszystkich smartfonach. Zapewniłoby to wszystkim firmom możliwość korzystania z tych samych danych przy opracowywaniu narzędzi zapobiegających nadużyciom lub ograniczających je.

„Myślę, że dopóki rozwiązania będą należały do poszczególnych firm, będą istniały ograniczenia” – powiedziała Erica Olsen, dyrektor projektu Safety Net w National Network to End Domestic Violence.

Firma Apple dołożyła starań, aby zapobiec nadużyciom, szyfrując komunikację między AirTags a siecią Find My. Firma ogłosiła 10 lutego, że dodaje nowe ostrzeżenia o ochronie prywatności do systemu AirTags podczas procesu konfiguracji. Skraca także czas potrzebny na powiadomienie właściciela iPhone’a o tym, że nieznany AirTag może podróżować razem z nim.

Więcej podobnych postów

Komputery i laptopy

Kiedy szukasz nowego laptopa – czy to do szkoły, do pracy, lub do użytku osobistego – najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest...

Porady

Oto dwa często zadawane przez użytkowników systemu operacyjnego Windows 10 pytania: czy mogę przenieść system Windows 10 na nowy dysk twardy? Jak przenieść Windows...

Ciekawostki

Elon Musk, CEO firmy SpaceX wystrzeliwuje satelity na orbitę i obiecuje dostarczyć szybki szerokopasmowy internet do jak największej liczby ludzi. Kiedy myślisz o przedsiębiorcy-miliarderze...

Ciekawostki

W dzisiejszych czasach można wybrać podstawowy laptop za kilkaset złotych, i będzie on wykonywać swoją pracę. Jednak laptopy wymienione poniżej są dalekie od podstawowych,...

Copyright © 2021 TechMode.