Connect with us

Hi, what are you looking for?

Komputery i laptopy

Apple M1 vs M2, czy procesor nowej generacji jest o wiele mocniejszy?

W tym miesiącu Apple zaprezentował chip M2 – niestandardowy układ krzemowy drugiej generacji dla komputerów Mac. Po tym, jak chip M1 zrewolucjonizował Maca począwszy od listopada 2020 roku, o ile lepszy jest naprawdę M2?

M1 vs M2
Apple twierdzi, że układ M2 jeszcze bardziej zwiększa wydajność na wat w stosunku do M1, oferując o 18 procent szybszy procesor, o 35 procent wydajniejszy układ graficzny i o 40 procent szybszy silnik neuronowy. Są też inne znaczące ulepszenia, takie jak większa przepustowość pamięci i obsługa do 24 GB zunifikowanej pamięci.

Jako druga główna iteracja krzemu Apple, może nie być jasne, jak znacząca poprawa M2 jest nad M1, zwłaszcza, że trzyma się z 5nm procesu produkcyjnego, w przeciwieństwie do niektórych plotek, które sugerowały większy skok wydajności i efektywności będzie w sklepie. Układ M2 debiutuje w 13-calowym MacBooku Pro i przeprojektowanym MacBooku Air, więc stopień, w jakim M2 jest lepszy od swojego poprzednika, może być ważnym czynnikiem przy zakupie nowego Maca.

Apple M1 Chip
Wykonany w procesie 5nm (N5) firmy TSMC
16 miliardów tranzystorów
4 wysokowydajne rdzenie „Firestorm”.
4 energooszczędne rdzenie „Icestorm”.
Szybkość zegara procesora 3,2 GHz
Rdzenie CPU, które po raz pierwszy pojawiły się w układzie A14 Bionic z linii iPhone 12
8-rdzeniowy układ GPU
Obsługa zunifikowanej pamięci 8 GB lub 16 GB
Przepustowość pamięci 68,25 GB/s
Silnik neuronowy
Silnik medialny dla sprzętowo akcelerowanych H.264 i HEVC
Silnik dekodowania wideo
Silnik kodowania wideo
Procesor sygnału obrazu (ISP)

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Apple M2 Chip
Wykonany w ulepszonym procesie 5nm (N5P) firmy TSMC
20 miliardów tranzystorów
4 wysokowydajne rdzenie „Avalanche”.
4 energooszczędne rdzenie „Blizzard”.
Prędkość zegara procesora 3,49 GHz
Rdzenie CPU, które po raz pierwszy pojawiły się w układzie A15 Bionic z linii iPhone 13
10-rdzeniowy procesor graficzny
Obsługa zunifikowanej pamięci 8 GB, 16 GB lub 24 GB
Szerokość pasma pamięci 100 GB/s
Silnik Neural Engine szybszy o 40 procent
Silnik medialny dla sprzętowo akcelerowanych formatów H.264, HEVC, ProRes i ProRes RAW
Silnik dekodowania wideo o większej przepustowości
Silnik kodowania wideo
Silnik kodowania i dekodowania ProRes
„Nowy” procesor sygnału obrazu (ISP)

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

CPU
Zarówno M1 jak i M2 posiadają cztery wydajne i cztery energooszczędne rdzenie, ale podczas gdy M1 posiada rdzenie „Firestorm” i „Icestorm” z układu A14 Bionic, M2 oferuje „Avalanche” i „Blizzard” z układu A15 Bionic. Według Apple, skutkuje to o 18 procent większą wydajnością wielowątkową niż w przypadku M1.

GPU
M2 zawiera dwa rdzenie GPU więcej niż M1, co skutkuje umiarkowanym wzrostem wydajności graficznej. Apple twierdzi, że M2 ma do 25 procent wyższą wydajność graficzną niż M1 na tym samym poziomie mocy, i do 35 procent lepszej wydajności przy jego maksymalnej mocy. We wczesnych benchmarkach Geekbench Metal, układ M2 uzyskał wynik 30,627, co jest znaczną poprawą w stosunku do 21,001 wyniku uzyskanego przez M1.

Podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc, chip M2 oferuje umiarkowane ulepszenia w stosunku do M1, nawet jeśli większość użytkowników M1 prawdopodobnie nie zauważy znaczących ulepszeń po aktualizacji do M2. Postępy M2 są generalnie warte zachodu, jeśli nie transformacji, a chip z pewnością zapewni bardziej aktualne doświadczenie z maszynami o niższej specyfikacji Apple silicon – zwłaszcza dla tych, którzy pochodzą z maszyn opartych na Intelu.

Podczas gdy M2 oferuje ulepszenia we wszystkich aspektach dzięki udoskonalonemu procesowi 5nm, zaktualizowanym rdzeniom i dodatkowym rdzeniom GPU, główne ulepszenia dotyczą użytkowników, którzy muszą pracować z wideo, a także tych, którzy mają przepływy pracy wymagające dużej ilości pamięci. Dekoder wideo o wyższej przepustowości i dedykowany silnik dla wideo ProRes i ProRes RAW w M2 oferują znaczące ulepszenia dla edytorów wideo, podczas gdy zunifikowana warstwa pamięci o pojemności 24 GB i przepustowość pamięci 100 GB/s znacznie zwiększają możliwości maszyn M2 w zakresie radzenia sobie z wymagającymi pamięci aplikacjami i intensywną wielozadaniowością.

Więcej podobnych postów

Komputery i laptopy

Kiedy szukasz nowego laptopa – czy to do szkoły, do pracy, lub do użytku osobistego – najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest...

Porady

Oto dwa często zadawane przez użytkowników systemu operacyjnego Windows 10 pytania: czy mogę przenieść system Windows 10 na nowy dysk twardy? Jak przenieść Windows...

Ciekawostki

Elon Musk, CEO firmy SpaceX wystrzeliwuje satelity na orbitę i obiecuje dostarczyć szybki szerokopasmowy internet do jak największej liczby ludzi. Kiedy myślisz o przedsiębiorcy-miliarderze...

Ciekawostki

W dzisiejszych czasach można wybrać podstawowy laptop za kilkaset złotych, i będzie on wykonywać swoją pracę. Jednak laptopy wymienione poniżej są dalekie od podstawowych,...

Copyright © 2021 TechMode.