Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ciekawostki

Deep Web, Dark Web i Darknet – co to jest i jak można tam wejść

Google indeksuje tylko niewielki ułamek internetu. Według niektórych szacunków, sieć zawiera 500 razy więcej treści niż to, co Google zwraca w wynikach wyszukiwania. Linki, które Google i inne wyszukiwarki zwracają po wpisaniu zapytania, są znane jako „sieć powierzchniowa”, podczas gdy wszystkie inne treści, których nie można przeszukiwać, są określane jako „głęboka sieć” (deep web) lub „ciemna sieć” (dark web).

Ciemna sieć, czyli dark web, stanowi niewielki ułamek deep web. Ciemna sieć składa się z celowo ukrytych stron internetowych i usług. Zarówno właściciele, jak i użytkownicy ciemnej sieci są anonimowi. Chociaż nie wszystko w ciemnej sieci jest nielegalne, to właśnie tam można znaleźć wiele internetowych czarnych rynków, forów hakerów, sprzedawców złośliwego oprogramowania i innych nielegalnych działań.

Co to jest dark web?
Ciemna sieć (dark web lub dark net) to niewielka część internetu, która celowo pozostaje ukryta. Dostęp do stron internetowych i danych w ciemnej sieci wymaga zazwyczaj użycia specjalnego narzędzia.

Typem strony najczęściej kojarzonym z ciemną siecią są targowiska, na których kupowane i sprzedawane są nielegalne towary, takie jak narkotyki, broń palna i skradzione numery kart kredytowych. Najciemniejsze zakątki są wykorzystywane do wynajmowania płatnych zabójców, handlu ludźmi i handlu narkotykami.

Ciemna sieć zawiera jednak nie tylko treści i dane, do których można uzyskać dostęp z zachowaniem anonimowości. Mogą to być blogi, fora, czaty lub prywatne serwery gier.

Piękno ciemnej sieci polega na anonimowości. Nikt nie wie, kim jest ktoś inny w prawdziwym świecie, tak długo, jak długo podejmuje się niezbędne środki ostrożności. Tożsamość użytkowników jest bezpieczna przed wścibskimi oczami rządów i korporacji.

Ciemna sieć i Tor są często wykorzystywane przez dziennikarzy i demaskatorów do wymiany poufnych informacji, w tym samego Edwarda Snowdena. Na przykład zrzut danych Ashley Madison został umieszczony na stronie dostępnej tylko dla użytkowników sieci Tor.

Jak bezpiecznie korzystać z Ciemnej Sieci?
Aby uzyskać dostęp do znacznej większości dark netu, będziesz potrzebował Tor. Tor to sieć przekaźników wolontariuszy, przez które kierowane jest połączenie internetowe użytkownika. Połączenie jest szyfrowane, a cały ruch odbywa się pomiędzy przekaźnikami znajdującymi się na całym świecie, dzięki czemu użytkownik jest anonimowy.

Pobierz przeglądarkę Tor
Najprostszym sposobem na uzyskanie dostępu do sieci Tor jest przeglądarka Tor Browser. Możesz ją pobrać i zainstalować za darmo. Możesz chcieć ukryć swoje pobieranie Tor Browser za pomocą VPN i trybu prywatnego/incognito istniejącej przeglądarki.

Oparta na Firefoksie, przeglądarka Tor pozwala na surfowanie zarówno po czystej, jak i ciemnej sieci. Cały twój ruch jest automatycznie kierowany przez sieć Tor. Upewnij się, że pobierasz Tor Browser tylko z oficjalnej strony, aby nie ryzykować pobrania złośliwego oprogramowania, oprogramowania szpiegującego lub innego wirusa na swoje urządzenie.

Oficjalnie, Tor Browser jest dostępny tylko na Windows, Mac, Android i Linux. Wielu ekspertów odradza korzystanie z mobilnych przeglądarek innych firm, które wykorzystują sieć Tor. Przykro nam, użytkownicy iOS.

Poruszanie się po dark net, jak znaleść adresy stron?
Teraz, gdy masz już Tor, możesz uzyskać dostęp do ciemnej sieci. Ciemne strony internetowe nazywane są „ukrytymi usługami sieci Tor” i można je odróżnić od normalnych stron internetowych za pomocą ich adresów URL.

Zamiast „.com” lub „.org”, adresy ciemnej sieci można odróżnić za pomocą domeny najwyższego poziomu, „.onion”. Onion, czyli cebula reprezentuje sieć dark net. Nazwa ta symbolizuje wielowarstwowość. Tak samo jak cebula Twoje połączenie z siecią dark net nie jest bezpośrednie i składa się z wielu warstw. W przypadku połączenia z siecią dark web każda warstwa to połączenie jednym z wielu komputerów z sieci. Dzięki temu odwiedzając jakąś stronę w sieci dark web najpierw łączysz się z kilkoma innymi komputerami pośredniczącymi (node), zanim trafisz na docelowy serwer.

Oczywiście, znalezienie tych stron .onion jest pierwszym wyzwaniem, ponieważ nie pojawią się one w wynikach wyszukiwania Google. Nie możesz po prostu wpisać w Google „Silk Road” i mieć nadzieję, że wylądujesz na ciemnej stronie.

Garść wyszukiwarek dark netu, które indeksują strony z .onion, to:
NotEvil
Ahmia
Candle
Torch
dark.fail

Pamiętaj: dark net może być niebezpieczny dla Twojego komputera. Jedynie strony z adresem .onion to prawdziwe strony dark web.
Zawsze zachowaj szczególną ostrożność podczas korzystania z publicznie udostępnionych adresów URL sieci onion. Jeśli nie możesz uzyskać osobistej rekomendacji od kogoś, komu ufasz, zweryfikuj adres URL z wielu różnych źródeł.

W ciemnej sieci nie brakuje oszustw, stron wyłudzających informacje i złośliwego oprogramowania, które ma na celu oszukanie początkujących. Linki umieszczane w szczególności w czystej sieci są często złośliwe. A ponieważ w darknecie bardzo rzadko używa się protokołu HTTPS, sprawdzenie, czy dana strona jest autentyczna za pomocą certyfikatu SSL, nie jest możliwe.

Reddit jest również cennym źródłem informacji, jeśli chodzi o znalezienie poszukiwanej witryny dark net lub deep web. Wypróbuj podreddity /r/deepweb, /r/onions i /r/Tor.

Więcej podobnych postów

Komputery i laptopy

Kiedy szukasz nowego laptopa – czy to do szkoły, do pracy, lub do użytku osobistego – najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest...

Porady

Oto dwa często zadawane przez użytkowników systemu operacyjnego Windows 10 pytania: czy mogę przenieść system Windows 10 na nowy dysk twardy? Jak przenieść Windows...

Ciekawostki

Elon Musk, CEO firmy SpaceX wystrzeliwuje satelity na orbitę i obiecuje dostarczyć szybki szerokopasmowy internet do jak największej liczby ludzi. Kiedy myślisz o przedsiębiorcy-miliarderze...

Ciekawostki

W dzisiejszych czasach można wybrać podstawowy laptop za kilkaset złotych, i będzie on wykonywać swoją pracę. Jednak laptopy wymienione poniżej są dalekie od podstawowych,...

Copyright © 2021 TechMode.