Connect with us

Hi, what are you looking for?

Motoryzacja

Dlaczego ten rok może być decydujący dla samochodów elektrycznych

W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach gwałtownie wzrosła sprzedaż samochodów zasilanych wyłącznie bateriami, podczas gdy dostawy pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi stały w miejscu. Popyt na samochody elektryczne jest tak duży, że producenci wymagają od nabywców składania depozytów z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Najbardziej popularne modele są już wyprzedane na najbliższe dwa lata.

Samochody zasilane bateriami przeżywają przełomowy moment i wejdą do głównego nurtu motoryzacji jeszcze w tym roku, gdy producenci samochodów zaczną sprzedawać elektryczne wersje jednego z ulubionych typów pojazdów Amerykanów: pickupów. Ich pojawienie się oznacza największy przewrót w przemyśle samochodowym od czasu, gdy Henry Ford wprowadził Model T w 1908 roku i może mieć daleko idące konsekwencje dla pracowników fabryk, firm i środowiska. Emisja spalin z rury wydechowej jest jednym z największych czynników przyczyniających się do zmian klimatycznych.

Chociaż pojazdy elektryczne wciąż stanowią niewielki kawałek rynku – prawie 9 procent nowych samochodów sprzedanych w zeszłym roku na całym świecie było elektrycznych, z 2,5 procent w 2019 r. Według Międzynarodowej Agencji Energii ich szybki wzrost sprzedaży może sprawić, że rok 2022 będzie rokiem, w którym marsz samochodów zasilanych bateriami stanie się nie do zatrzymania, wymazując wszelkie wątpliwości, że silnik spalinowy zmierza do historii.

Rozprzestrzenianie się samochodów elektrycznych poprawi jakość powietrza i pomoże spowolnić globalne ocieplenie. Powietrze w południowej Kalifornii już teraz jest nieco czystsze dzięki popularności pojazdów elektrycznych w tym regionie.

Elektryczna rewolucja w Stanach Zjednoczonych. Są plusy ale są też minusy.
Przemysł samochodowy w USA jest na dobrej drodze do zainwestowania oszałamiającej kwoty w wysokości pół biliona dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat w celu przejścia na pojazdy elektryczne. Pieniądze te zostaną wydane na przebudowę i budowę fabryk, szkolenie pracowników, pisanie oprogramowania, modernizację salonów dealerskich i wiele innych. Firmy planują budowę ponad tuzina nowych fabryk samochodów elektrycznych i baterii tylko w Stanach Zjednoczonych.

„To jedna z największych transformacji przemysłowych w historii kapitalizmu” – powiedział w wywiadzie Scott Keogh, dyrektor generalny Volkswagen Group of America. „Inwestycje są ogromne, tak jak i nasza misja”.

Ale nie wszyscy będą czerpać korzyści z motoryzacji przyszłości. Producenci tłumików, systemów wtrysku paliwa i innych części mogą zniknąć z rynku, pozostawiając wielu pracowników bez pracy. Prawie trzy miliony Amerykanów produkuje, sprzedaje i serwisuje samochody oraz części samochodowe a eksperci przemysłowi twierdzą, że produkcja samochodów elektrycznych będzie wymagała mniejszej liczby pracowników, ponieważ samochody te mają mniejszą liczbę komponentów.

Z czasem składniki baterii, takie jak lit, nikiel i kobalt, mogą stać się bardziej poszukiwane niż ropa naftowa. Ceny tych materiałów już teraz szybują w górę, co może ograniczyć sprzedaż w krótkim okresie, podnosząc koszty samochodów elektrycznych.
Więcej podobnych postów

Komputery i laptopy

Kiedy szukasz nowego laptopa – czy to do szkoły, do pracy, lub do użytku osobistego – najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest...

Porady

Oto dwa często zadawane przez użytkowników systemu operacyjnego Windows 10 pytania: czy mogę przenieść system Windows 10 na nowy dysk twardy? Jak przenieść Windows...

Ciekawostki

Elon Musk, CEO firmy SpaceX wystrzeliwuje satelity na orbitę i obiecuje dostarczyć szybki szerokopasmowy internet do jak największej liczby ludzi. Kiedy myślisz o przedsiębiorcy-miliarderze...

Ciekawostki

W dzisiejszych czasach można wybrać podstawowy laptop za kilkaset złotych, i będzie on wykonywać swoją pracę. Jednak laptopy wymienione poniżej są dalekie od podstawowych,...

Copyright © 2021 TechMode.