Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ciekawostki

Facebook wyłącza swój system rozpoznawania twarzy, co dotknie ponad miliard osób

Facebook wyłączy swój system rozpoznawania twarzy w tym miesiącu i usunie dane skanowania twarzy ponad 1 miliarda użytkowników. Jako powody firma Marka Zuckerberga podała obawy społeczne i niepewność regulacyjną dotyczącą technologii rozpoznawania twarzy.

Z technologi rozpoznawania twarzy korzysta ponad jedna trzecia dziennych aktywnych użytkowników aplikacji.

„Istnieje wiele obaw dotyczących miejsca technologii rozpoznawania twarzy w społeczeństwie, a organy regulacyjne są nadal w procesie dostarczania jasnego zestawu zasad regulujących jego stosowanie”, napisał Jerome Pesenti, wiceprezes sztucznej inteligencji w nowo nazwanej firmie macierzystej Facebooka, Meta.

„Wśród tej trwającej niepewności, uważamy, że ograniczenie wykorzystania rozpoznawania twarzy do wąskiego zestawu przypadków użycia jest właściwe”.

Pesenti powiedział, że zmiana oznacza również, że automatyczne opisy zdjęć dla osób niewidomych i niedowidzących nie będą już zawierać nazwisk osób znajdujących się na zdjęciach.

Ruch oznacza poważne odejście od kontrowersyjnej technologii, którą Facebook włączył do swoich produktów, dając użytkownikom opcję otrzymywania automatycznych powiadomień, gdy pojawiają się na zdjęciach i filmach zamieszczanych przez innych. Ale technologia rozpoznawania twarzy, która konwertuje skany twarzy do danych umożliwiających identyfikację, stała się również rosnącym problemem prywatności i praw obywatelskich. Technologia ta jest podatna na błędy dotyczące osób kolorowych. W jednym z badań, 28 członków Kongresu, z których około 40% było osobami kolorowymi, zostało błędnie dopasowanych do zdjęć z aresztów w ramach testu, który American Civil Liberties Union przeprowadziła przy użyciu technologii stworzonej przez Amazon.

Wobec braku regulacji federalnych, miasta i stany zaczęły zakazywać systemów rozpoznawania twarzy używanych przez policję i rząd. W 2019 roku San Francisco było pierwszym miastem, które zakazało rządowego wykorzystania tej technologii.

Wcześniej w tym roku, sędzia zatwierdził 650 milionów dolarów ugody w pozwie zbiorowym z udziałem Facebook korzystania z technologii rozpoznawania twarzy w swojej funkcji tagowania zdjęć. Funkcja generuje sugerowane tagi za pomocą skanów wcześniej przesłanych zdjęć, aby dopasować ludzi w nowo przesłanych zdjęciach. Pozew twierdził, że skany zostały stworzone bez zgody użytkownika i naruszyły 'Biometric Information Privacy Act, który reguluje rozpoznawanie twarzy, odciski palców i innych technologii biometrycznych.

Facebook rozważa również budowę rozpoznawania twarzy w produktach, takich jak jego inteligentne okulary. Rozpoznawanie twarzy, na przykład, może być używany do identyfikacji imion osób, których nie pamiętasz. Mimo wszystko pracownicy firmy odnoszą obawy, że technologia może być nadużywane przez „stalkerów”. Pierwsza para inteligentnych okularów Facebooka, Ray-Ban Stories, nie zawiera technologii rozpoznawania twarzy.

Więcej podobnych postów

Komputery i laptopy

Kiedy szukasz nowego laptopa – czy to do szkoły, do pracy, lub do użytku osobistego – najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest...

Porady

Oto dwa często zadawane przez użytkowników systemu operacyjnego Windows 10 pytania: czy mogę przenieść system Windows 10 na nowy dysk twardy? Jak przenieść Windows...

Ciekawostki

Elon Musk, CEO firmy SpaceX wystrzeliwuje satelity na orbitę i obiecuje dostarczyć szybki szerokopasmowy internet do jak największej liczby ludzi. Kiedy myślisz o przedsiębiorcy-miliarderze...

Ciekawostki

W dzisiejszych czasach można wybrać podstawowy laptop za kilkaset złotych, i będzie on wykonywać swoją pracę. Jednak laptopy wymienione poniżej są dalekie od podstawowych,...

Copyright © 2021 TechMode.