Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ciekawostki

Google wie o Tobie o wiele więcej, niż możesz sobie wyobrazic. Jak usunąć te dane?

Google może zbierać znacznie więcej danych osobowych i informacji, niż możesz sobie wyobrazic. Google rejestruje każde wyszukiwanie, które wykonujesz, i każdy film na YouTube, który oglądasz. Mapy Google rejestrują trasę, której używasz, aby się w dane miejsce i jak długo tam zostajesz, bez względu na to, czy masz iPhone’a czy Androida. Gdy spojrzysz na wszystko, co Google o Tobie wie, może się to okazać conajmniej niepokojące.

Śledzenie Google’a przykuło uwagę prokuratorów generalnych z Indiany, Teksasu, stanu Waszyngton i Waszyngtonu, DC. Twierdzą oni, że gigant wyszukiwania sprawia, że to „prawie niemożliwe”, aby nie być śledzonym i oskarżają firmę o oszukiwanie użytkowników i naruszanie ich prywatności. W rezultacie, prokuratorzy generalni pozywają Google za jego wykorzystanie danych o lokalizacji.

Od 2019 roku Google wprowadziło zmiany w sposobie gromadzenia danych o lokalizacji użytkowników oraz w opcjach, które użytkownik ma do dyspozycji, aby je kontrolować. Obejmuje to kontrole automatyczne usuwanie danych, które pozwalają ludziom automatycznie czyścić swoje dane o lokalizacji na zasadzie kroczącej, oraz tryb incognito w Mapach Google, który pozwala ludziom przeglądać i uzyskiwać wskazówki bez zapisywania tych informacji przez Google.

Zamierzamy przebić się przez cały ten bałagan i pokazać, jak uzyskać dostęp do Twoich prywatnych danych, które Google posiada, oraz jak usunąć niektóre lub wszystkie z nich. Następnie pomożemy Ci znaleźć właściwą równowagę między prywatnością a usługami Google, na których polegasz, wybierając ustawienia, które ograniczają dostęp Google do Twoich informacji, a jednocześnie nie ograniczają Twojej wygody.

Dowiedz się, które z Twoich prywatnych informacje Google uważa za „publiczne”.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Google zna Twoje imię i nazwisko, Twoją twarz, datę urodzin, płeć a nawet inne używane przez Ciebie adresy e-mail. Wyszukiwarka zna nawet Twoje hasło i numer telefonu. Niektóre z nich są wymienione jako informacje publiczne (oczywiście z wyjątkiem Twojego hasła). Oto, jak sprawdzić, czym Google dzieli się o Tobie z całym światem.

 1. Otwórz okno przeglądarki i przejdź na stronę swojego konta Google.
 2. Wpisz swoją nazwę użytkownika Google (z dopiskiem „@gmail.com” lub bez).
 3. Na pasku menu wybierz opcję Informacje osobiste i przejrzyj informacje. Możesz zmienić lub usunąć swoje zdjęcie, imię, nazwisko, datę urodzenia, płeć, hasło, inne adresy e-mail i numer telefonu.
 4. Jeśli chcesz zobaczyć, jakie Twoje informacje są dostępne publicznie, przewiń do dołu i wybierz Przejdź do O mnie.
 5. Na tej stronie każdy wiersz jest oznaczony ikoną ludzi (widoczną dla każdego), ikoną budynku biurowego (widoczną tylko dla Twojej organizacji) lub ikoną kłódki (widoczną tylko dla Ciebie). Zaznacz element, aby wybrać, czy ma on być publiczny, półpubliczny czy prywatny. Obecnie nie ma sposobu, aby uczynić swoje konto całkowicie prywatnym.

A teraz sprawdź rejestry Google dotyczące Twojej aktywności online.
Jeśli chcesz zobaczyć, jak wielką kopalnię danych ma o Tobie Google, wykonaj poniższe kroki, aby je znaleźć, przejrzeć, usunąć lub ustawić automatyczne usuwanie po pewnym czasie.

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad swoimi danymi, ale nadal chcesz, by usługi Google, takie jak wyszukiwanie i Mapy Google, personalizowały Twoje wyniki, zalecamy ustawienie automatycznego usuwania danych po trzech miesiącach. W przeciwnym razie możesz swobodnie usunąć wszystkie swoje dane i ustawić, by Google przestało Cię śledzić. W przypadku większości codziennych czynności wykonywanych za pośrednictwem Google nie zauważysz różnicy.

 1. Zaloguj się na swoje konto Google i z paska nawigacji wybierz Dane i prywatność.
 2. Aby zobaczyć listę wszystkich swoich aktywności zarejestrowanych przez Google, przewiń do Ustawień historii i wybierz Aktywność w internecie i aplikacjach. To właśnie tam rejestrowane są wszystkie Twoje wyszukiwania Google, historia oglądania YouTube, polecenia Asystenta Google i inne interakcje z aplikacjami i usługami Google.
 3. Aby całkowicie wyłączyć tę funkcję, przesuń przełącznik do pozycji wyłączonej. Ale uwaga – zmiana tego ustawienia najprawdopodobniej spowoduje, że wszystkie używane przez Ciebie urządzenia z Asystentem Google, w tym inteligentne głośniki i wyświetlacze Google Home i Google Nest, staną się praktycznie bezużyteczne.
 4. Jeśli chcesz, aby Google przestał śledzić tylko historię przeglądarki Chrome i aktywność w witrynach, do których logujesz się za pomocą konta Google, usuń zaznaczenie pierwszego pola wyboru. Jeśli nie chcesz, aby Google przechowywał nagrania audio Twoich interakcji z Asystentem Google, usuń zaznaczenie drugiego pola. W przeciwnym razie przejdź do kroku 5.
 5. Aby ustawić w Google automatyczne usuwanie tego rodzaju danych albo nigdy, albo co trzy lub 18 miesięcy, zaznacz opcję Automatyczne usuwanie i wybierz przedział czasowy, który najbardziej Ci odpowiada. Google natychmiast usunie wszelkie bieżące dane starsze niż określony przez Ciebie przedział czasowy. Na przykład jeśli wybierzesz trzy miesiące, wszelkie informacje starsze niż trzy miesiące zostaną natychmiast usunięte.
 6. Po wybraniu ustawienia automatycznego usuwania danych zostanie wyświetlone okno z prośbą o potwierdzenie. Wybrać opcję Usuń lub Potwierdź.
 7. Następnie wybierz opcję Zarządzaj aktywnością. Na tej stronie są wyświetlane wszystkie informacje, jakie Google zebrał na Twój temat na podstawie aktywności wymienionych w poprzednich krokach, uporządkowane według daty, aż do dnia utworzenia konta lub ostatniego wyczyszczenia tej listy.
 8. Aby usunąć konkretne dni, wybierz ikonę kosza po prawej stronie dnia, a następnie wybierz opcję Got it. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje lub usunąć poszczególne pozycje, wybierz ikonę trzech ułożonych kropek obok pozycji, a następnie wybierz Szczegóły lub Usuń.
 9. Jeśli wolisz usunąć część lub całość historii ręcznie, wybierz ikonę z trzema kropkami po prawej stronie paska wyszukiwania na górze strony i wybierz opcję Usuń aktywność według, a następnie wybierz opcję Ostatnia godzina, Ostatni dzień, Cały czas lub Zakres niestandardowy.
 10. Aby upewnić się, że nowe ustawienia zostały wprowadzone, wróć do sekcji Zarządzaj aktywnością i upewnij się, że wszystko, co tam jest, sięga tylko wybranych trzech lub 18 miesięcy wstecz.

Sprawdź dane Google, dotyczące historii Twojej lokalizacji.
Być może nawet bardziej niż wiedza Google o tym, jakie przepisy gotujesz, jaki kierunek wakacyjny Cię interesuje lub jak często sprawdzasz liczby w Totolotku, precyzja zapisów Google o Twoim miejscu pobytu może być wręcz mrożąca krew w żyłach, nawet jeśli nigdy nie robisz niczego, czego nie powinieneś.

Jeśli zalogowałeś się do Map Google na urządzeniu mobilnym, Google obserwuje każdy Twój ruch. To wystarczy, abyś chciał zostawić swój telefon w domu. Na szczęście to nie jest konieczne. Oto, jak uzyskać dostęp do danych lokalizacji Google, zarządzać nimi i usuwać je:

 1. Zaloguj się na swoje konto Google i z paska nawigacji wybierz Dane i prywatność.
 2. Aby zobaczyć listę wszystkich zarejestrowanych przez Google danych o Twojej lokalizacji, przewiń do Ustawień historii i wybierz Historię lokalizacji.
 3. Jeśli chcesz, aby Google przestało śledzić Twoją lokalizację, ustaw przełącznik na tej stronie w pozycji wyłączonej.
 4. Aby ustawić automatyczne usuwanie tego rodzaju danych przez Google – nigdy, co trzy lub 18 miesięcy – wybierz opcję Autodetekcja, a następnie przedział czasowy, który najbardziej Ci odpowiada. Google będzie usuwać wszelkie bieżące dane starsze niż określony przez Ciebie przedział czasowy. Na przykład jeśli wybierzesz trzy miesiące, wszelkie informacje starsze niż trzy miesiące zostaną natychmiast usunięte.
 5. Po wybraniu ustawienia automatycznego usuwania danych zostanie wyświetlone okno dialogowe z prośbą o potwierdzenie. Wybrać opcję Usuń lub Potwierdź.
 6. Następnie kliknij opcję Zarządzaj historią. Na tej stronie wyświetlane są wszystkie informacje o lokalizacji zebrane przez Google na Twój temat w postaci osi czasu i mapy, w tym odwiedzone przez Ciebie miejsca i trasa, którą tam dotarłeś oraz z powrotem, a także częstotliwość i daty wizyt.
 7. Aby trwale usunąć całą historię lokalizacji, kliknij ikonę kosza w prawym dolnym rogu i po wyświetleniu monitu wybierz opcję Usuń historię lokalizacji. Aby usunąć poszczególne podróże, wybierz kropkę na mapie lub pasek na osi czasu, a następnie na następnej stronie kliknij ikonę kosza obok daty podróży, którą chcesz usunąć.
 8. Aby upewnić się, że dane dotyczące lokalizacji naprawdę zniknęły, wróć do Ustawień historii, a następnie po poleceniu Zarządzaj historią sprawdź, czy oś czasu w lewym górnym rogu jest pusta, a na mapie nie ma kropek wskazujących poprzednie lokalizacje.

Zarządzaj swoją historią wyszukiwania i oglądania w YouTube.
Spośród wszystkich danych osobowych śledzonych przez Google Twoja historia wyszukiwania i oglądania w YouTube jest prawdopodobnie najbardziej niewinna. Co więcej, pozwolenie Google na śledzenie historii YouTube może przynieść Ci najbardziej oczywistą korzyść – dzięki temu YouTube może się dowiedzieć, jakie filmy lubisz, a co za tym idzie, może oferować więcej treści tego typu.

Oto, jak zapoznać się z historią YouTube’a, a jeśli chcesz, jak ją usunąć – ręcznie albo w odstępach trzy- lub 18-miesięcznych. Podobnie jak w przypadku aktywności w internecie i w aplikacjach, zalecamy ustawianie w usuwaniu danych z YouTube co trzy miesiące. Jest to wystarczająco długi okres, aby rekomendacje YouTube były świeże, ale nie pozostawia po sobie śladu w postaci danych osobowych na lata.

 1. Zaloguj się na swoje konto Google i wybierz z paska nawigacji opcję Dane i prywatność.
 2. Aby wyświetlić listę wszystkich Twoich danych z YouTube zarejestrowanych przez Google, przewiń do Ustawień historii i wybierz Historię YouTube.
 3. Jeśli chcesz, aby Google całkowicie zaprzestał śledzenia historii wyszukiwania i oglądania w YouTube, wyłącz przełącznik na tej stronie. Aby uniemożliwić Google śledzenie tylko oglądanych filmów lub tylko wyszukiwań, usuń zaznaczenie odpowiedniego pola wyboru.
 4. Aby ustawić automatyczne usuwanie przez Google danych z YouTube – albo nigdy, albo co trzy lub 18 miesięcy – wybierz opcję Automatyczne usuwanie i przedział czasowy, który najbardziej Ci odpowiada. Google będzie usuwać wszelkie bieżące dane starsze niż określony przez Ciebie przedział czasowy. Jeśli na przykład wybierzesz trzy miesiące, wszelkie informacje starsze niż trzy miesiące zostaną natychmiast usunięte.
 5. Po wybraniu ustawienia automatycznego usuwania danych zostanie wyświetlone okno dialogowe z prośbą o potwierdzenie. Wybrać opcję Usuń lub Potwierdź.
 6. Następnie kliknij opcję Zarządzaj historią. W tym miejscu znajduje się lista wszystkich wyszukiwań i filmów, które oglądasz.
 7. Aby usunąć konkretne dni, wybierz ikonę kosza po prawej stronie dnia, a następnie wybierz Got it. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje lub usunąć poszczególne elementy, wybierz ikonę trzech ułożonych na sobie kropek, a następnie wybierz opcję Usuń lub Szczegóły.
 8. Jeśli wolisz usunąć część lub całość historii ręcznie, wybierz ikonę z trzema kropkami po prawej stronie paska wyszukiwania na górze strony i wybierz opcję Usuń aktywność według, a następnie wybierz opcję Ostatnia godzina, Ostatni dzień, Cały czas lub Zakres niestandardowy.
 9. Aby upewnić się, że dane z YouTube naprawdę zniknęły, zacznij od Ustawienia historii, a następnie po Zarządzaj historią,
  upewnij się, że to, co tam jest (jeśli usunąłeś wszystko, nie powinno być nic), sięga tylko trzech lub 18 miesięcy, które wybrałeś.

I na koniec…
Pamiętaj, że mimo wprowadzenia zmian, które nie pozwalają Google śledzić twoją aktywność online lub offline to nie może nadal mieć miejsca. Google przyznał, że może śledzić Twoją fizyczną lokalizację, nawet jeśli wyłączysz usługi lokalizacyjne przy użyciu informacji zebranych z Wi-Fi i innych sygnałów bezprzewodowych w pobliżu telefonu. Ponadto, podobnie jak Facebook, Google może śledzić Cię nawet wtedy, gdy nie jesteś zalogowany.

Nie wspominając o tym, że istnieją pozorne sprzeczności między oświadczeniami Google na temat kwestii prywatności. Na przykład, Google przyznał się do skanowania wiadomości Gmail, aby skompilować listę Twoich zakupów, pomimo deklaracji w oświadczeniu z 2018 roku, „Aby być absolutnie jasnym: nikt w Google nie czyta Twojego Gmaila, z wyjątkiem bardzo szczególnych przypadków, gdy nas o to poprosisz i wyrazisz zgodę, lub gdy musimy dla celów bezpieczeństwa, takich jak badanie błędu lub nadużycia.” Być może przez „nikt” Google miał na myśli „żaden człowiek”, ale w dobie coraz potężniejszej AI, takie rozróżnienie może być bez znaczenia.

Chodzi o to, że ostatecznie to do Ciebie należy ochrona przed inwazyjnymi praktykami związanymi z danymi.

Więcej podobnych postów

Komputery i laptopy

Kiedy szukasz nowego laptopa – czy to do szkoły, do pracy, lub do użytku osobistego – najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest...

Porady

Oto dwa często zadawane przez użytkowników systemu operacyjnego Windows 10 pytania: czy mogę przenieść system Windows 10 na nowy dysk twardy? Jak przenieść Windows...

Ciekawostki

Elon Musk, CEO firmy SpaceX wystrzeliwuje satelity na orbitę i obiecuje dostarczyć szybki szerokopasmowy internet do jak największej liczby ludzi. Kiedy myślisz o przedsiębiorcy-miliarderze...

Ciekawostki

W dzisiejszych czasach można wybrać podstawowy laptop za kilkaset złotych, i będzie on wykonywać swoją pracę. Jednak laptopy wymienione poniżej są dalekie od podstawowych,...

Copyright © 2021 TechMode.