Connect with us

Hi, what are you looking for?

Komputery i laptopy

Nowy, kolorowy 24 calowy iMac już wkrótce pojawi się w sprzedaży. Jak bardzo się zmienił względem poprzedników?

Nowy 24-calowy komputer Apple iMac powinien z sukcesem zastąpić starszą generację, 24-calowych iMaców z zakrzywionym tyłem. Wieloletnia konstrukcja komputera iMac, praktycznie nietknięta od 2012 roku, dobrze się prezentowała przez lata, ale zmiana była już mocno spóźniona. Nowa wersja mniejszego modelu iMac (wcześniej 21,5 cala, teraz 24 cale) ma smukłą, odświeżoną konstrukcję i jest dostępna w szerokiej gamie kolorów. Nowy model iMaca to pierwszy komputer Mac z całkowicie nową konstrukcją, współpracującą z nową platformą M1 CPU/GPU. Nowe modele trafią do sprzedaży 21 maja.

W całej linii komputerów Mac zachodzi nieustanna ewolucja, która jest największą zmianą od czasu, gdy w 2006 roku komputery Mac wzbogaciły się o procesory Intel. Cała linia, laptopy i komputery stacjonarne, są w trakcie procesu porzucania procesorów Intela na rzecz własnych konstrukcji Apple. Zmiana rozpoczęła się pod koniec 2020 roku, wraz z wersjami Apple M1 MacBooka Air, 13-calowego MacBooka Pro i Maca Mini.

Pytanie brzmiało, który Mac przeskoczy do M1 jako następny? Okazało się, że będzie to mniejszy z dwóch modeli iMac, wraz z jednym z nowych tabletów Apple iPad Pro. Wcześniej był to komputer stacjonarny all-in-one z 21,5-calowym ekranem, teraz jest to model 24-calowy, który dzięki cieńszym ramkom i innym zmianom konstrukcyjnym pozwala zmieścić większy wyświetlacz na podobnej powierzchni.

Przez prawie 10 lat estetyką iMaca był duży wyświetlacz, delikatnie wygięty z tyłu, zwężający się ku ostrej krawędzi i osadzony na pojedynczej, zakrzywionej stopie. Teraz mamy płaską bryłę, podobną do monitora komputerowego, o ściętych krawędziach. Kontrastujące kolory podkreślają smuklejszą ramkę ekranu, zamiast maskować ją czernią. Jest bardziej kolorowo, ale jednocześnie mniej organicznie.

Kabel zasilający został przeprojektowany i jest teraz mocowany magnetycznie. Znajduje się on w podobnym miejscu, jak w poprzednim iMacu, dzięki czemu kabel można przełożyć przez otwór w podstawce, co pozwala na jego uporządkowane poprowadzenie. Połączenie magnetyczne to sprytny pomysł, ale nie należy go mylić ze starymi kablami MagSafe Apple do laptopów. Połączenie jest na tyle ciasne, że nie sądzę, aby nieszkodliwie wyskoczyć, jeśli potknął się o niego, choć mam jeszcze umieścić to na próbę.

Trapezowa stopa została ograniczona do zgrabnego prostokąta. Zawias ekranu przesunął się bardziej w dół, w mniej kłopotliwe miejsce niż poprzednio. W starszej konstrukcji iMaca ekran był mocowany na środku obudowy, co było wymagane ze względu na jego dużą masę, aby wszystko było stabilne.

Jest to pierwszy komputer firmy Apple zaprojektowany od podstaw jako system M1 i stanowi zapowiedź poważnej zmiany w konstrukcji komputerów Mac, która może zaowocować pojawieniem się MacBooka, Maca Mini i innych systemów.

Laptopy i komputery stacjonarne z biegiem czasu stają się coraz cieńsze, wyciskając więcej mocy w coraz mniejszej obudowie. Ale ważniejsza od tego jest waga, a ja zawsze uważałem, że producenci komputerów powinni skupić się na zmniejszeniu wagi, a nie na ułamkach milimetra. Po regularnym noszeniu 27-calowego iMaca z procesorem Core i7 po mieszkaniu przez ostatni rok, głównie po to, by wykorzystać jego doskonałą kamerę do spotkań wideo, ważący 9 funtów 24-calowy iMac wydawał się niewiarygodnie lekki. Obecny 27-calowy iMac waży 20 funtów, a 21,5-calowy iMac, który zastąpił ten model, ważył około 12 funtów.

Będzie kolorowo!
iPhone’y od lat dostępne są w wielu kolorach. MacBooki też miały kilka opcji kolorystycznych, ale były one niedopracowane – szare, srebrne i złote, które tak naprawdę niczym się od siebie nie różniły. Nowy iMac, oferujący siedem odważnych kolorów (a każdy z nich to kombinacja dwóch odcieni), jest najbardziej kolorowym komputerem Mac od dłuższego czasu.

Wybór kolorów to wyraźny powrót do klasycznego iMaca G3 z 1999 roku, który ozdabiał swój nieporęczny monitor kineskopowy powłokami w cukierkowych kolorach. Od dawna ulubieniec fanów, to wspaniale widzieć ten estetyczny powrót, a typy pracujące w domu mogą z pewnością powitać szczyptę koloru, aby uatrakcyjnić swoje otoczenie.

Wszystkie kolory komputera iMac mają bardziej stonowany odcień na panelu przednim i głębszy na tylnej ściance. Ten wybór kolorów obejmuje cały produkt. Kabel zasilający i dołączony do zestawu kabel Lightning są dopasowane kolorystycznie, podobnie jak klawiatura i mysz lub panel dotykowy, a nawet obraz tła pulpitu. Zewnętrzne pudełko również pasuje, z obrazami wybranego koloru na opakowaniu, a nawet dopasowany kolorystycznie uchwyt do przenoszenia.

Największym szokiem dla wielu ludzi może być brak logo Apple z przedniego panelu, tuż pod wyświetlaczem. To jest teraz pusta przestrzeń, i tylko podkreśla, jak wiele martwej przestrzeni jest nadal pod wyświetlaczem.

Drugim największym zdziwieniem może być to, że klawiatura, mysz i panel dotykowy dopasowane kolorystycznie są dostępne tylko z zamówionym systemem i tylko w tym samym kolorze. Nie, nie można dopasować zielonego komputera iMac z fioletową klawiaturą. Nie można też kupić osobno kolorowej klawiatury i używać jej z innym systemem.

Nowy iMac jest wydajny tak samo jak laptopy.
Pod wieloma względami obecny MacBook Air, Mac Mini, 13-calowy MacBook Pro i 24-calowy iMac to ten sam komputer. Wszystkie korzystają z nowego procesora M1, tego samego systemu operacyjnego i mają podobne konfiguracje pamięci RAM i pamięci masowej. Różnice, które mogą wpływać na wydajność, wynikają po części z dwóch różnych wersji M1. Obie mają osiem rdzeni CPU, ale jedna ma osiem rdzeni GPU, podczas gdy druga ma tylko siedem rdzeni GPU. Jeśli próbujesz dowiedzieć się, który z nich masz, modele klasy podstawowej zazwyczaj mają wersję z siedmioma rdzeniami GPU.

Innym czynnikiem, który może wpływać na wydajność, jest chłodzenie. MacBook Air bez wentylatora nie może pracować tak intensywnie jak MacBook Pro, który ma wewnętrzne wentylatory chłodzące. Podobnie 24-calowy iMac w wersji podstawowej ma jeden wentylator wewnętrzny, a modele o większej mocy mają dwa wentylatory, co może pomóc w utrzymaniu stałej wydajności.

A da się na tym pograć?
Gry nigdy nie były mocną stroną komputerów Mac, a w momencie premiery komputerów Mac M1 wiele gier kompatybilnych z komputerami Mac nie działało dobrze (lub w ogóle), a nawet popularny sklep z grami Steam zacinał się podczas pracy pod kontrolą programu Rosetta. Sam Steam działa teraz normalnie, a ja byłem w stanie zagrać w kilka przyzwoicie wymagających gier, takich jak Baldur’s Gate 3.

W związku z tym uważam, że moim rozwiązaniem dla gier na Maca będą platformy w chmurze, takie jak Stadia czy GeForce Now. Wszyscy gracze w tej przestrzeni mają swoje własne problemy, ale jest to świetny sposób, aby uzyskać bieżące gry, takie jak Resident Evil Village, na imponującym ekranie iMac.

Innym rozwiązaniem dla gier jest wypróbowanie gier z usługi Apple Arcade subskrypcji. Skupia się ona głównie na grach na iPada i iPhone’a, ale garść gier, takich jak Fantasian, naprawdę ożywa na większym komputerze iMac.

Kupować, czy czekać?
Zabawa z nowym 24-calowym komputerem iMac sprawiła, że z jeszcze większą niecierpliwością czekam na 27-calową wersję o tej samej konstrukcji. To samo dotyczy nowych opcji kolorystycznych dla MacBooków, a nawet Maca Mini. Dwuletni marsz Apple w kierunku niezależności procesora wydaje się postępować w szybkim tempie, miejmy nadzieję, że nowe konstrukcje będą podążać za nim.

Jeśli masz 21,5-calowy iMac, który ma kilka lat i szukasz aktualizacji, to powiem to samo, co o MacBook Air: Przejście na platformę M1 będzie dla Ciebie w dużej mierze niewidoczne, a właśnie tego powinieneś oczekiwać. Od zeszłego roku napotkałem niewielką garść problemów z kompatybilnością, ale w większości przypadków wszystko działa tak samo lub lepiej.

Użytkownik profesjonalny może chcieć więcej niż topowe 16 GB RAM lub więcej niż maksymalnie 2 TB pamięci masowej. W takim przypadku warto poczekać na przyszłego, odświeżonego 27-calowego iMaca lub odświeżonego 16-calowego Pro. Może zobaczymy je jeszcze w tym roku, a może w przyszłym.

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś iMaca i rozważasz przejście z laptopa na komputer stacjonarny all-in-one, widzę odwołanie do bieżącej pracy w domu. Otrzymujesz o wiele więcej miejsca na ekranie w niewielkiej obudowie.

Więcej podobnych postów

Komputery i laptopy

Kiedy szukasz nowego laptopa – czy to do szkoły, do pracy, lub do użytku osobistego – najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest...

Porady

Oto dwa często zadawane przez użytkowników systemu operacyjnego Windows 10 pytania: czy mogę przenieść system Windows 10 na nowy dysk twardy? Jak przenieść Windows...

Ciekawostki

Elon Musk, CEO firmy SpaceX wystrzeliwuje satelity na orbitę i obiecuje dostarczyć szybki szerokopasmowy internet do jak największej liczby ludzi. Kiedy myślisz o przedsiębiorcy-miliarderze...

Ciekawostki

W dzisiejszych czasach można wybrać podstawowy laptop za kilkaset złotych, i będzie on wykonywać swoją pracę. Jednak laptopy wymienione poniżej są dalekie od podstawowych,...

Copyright © 2021 TechMode.