Connect with us

Hi, what are you looking for?

Porady

Numer alarmowy 112, czy zadziała nawet jak jesteś poza zasięgiem sieci?

Będąc poza zasięgiem sieci telefonii komórkowej na ekranie naszego telefonu możemy zobaczyć komunikat: „Tylko połączenia alarmowe”. Pojawia się on również w przypadku, gdy nie zapłacimy abonamentu i nasz telefon zostaje odłączony od sieci operatora, lub gdy w telefonie nie mamy zainstalowanej karty sim. Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 jest dostępny nawet bez aktywnego połączenia z siecią komórkową przez operatora, jednak wcale nie oznacza to, że da się skorzystać z tego połączenia w każdym przypadku.

Numer alarmowy 112 – co musisz o nim wiedzieć
112 to numer alarmowy, który jest dostępny bezpłatnie w całej Unii Europejskiej, dostępny zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać z telefonu nieposiadającego karty SIM.

Połączenia alarmowe z numerem 112 odbierane są w centrach powiadamiania ratunkowego przez operatorów numerów alarmowych.

Numer alarmowy został wprowadzony rezolucją Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 r., a sformalizowany dyrektywą 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dyrektywa o usłudze powszechnej).

W wielu krajach, w tym w Polsce, numer alarmowy 112 nie zastępuje istniejących krajowych numerów alarmowych.

Czy połączenie z numerem 112 zadziała, jeżeli będę poza zasięgiem sieci?

Tryb „połączenie alarmowe” wykorzystuje sieci innego operatora, jeśli Twój nie ma sygnału w obszarze, w którym się znajdujesz.

Działa on również bez karty SIM – karta zawiera tylko numer telefonu i kilka informacji o przewoźniku, kontakty, jak również w niektórych przypadkach.

Jeśli nie masz absolutnie żadnego sygnału ze wszystkich sieci operatora, telefon po prostu nie wykona połączenia alarmowego.

Czy mogę wysłać smsa na numer 112?
Ogólnie rzecz biorąc, nie można wysyłać SMS-ów na numer 112, nie można też korzystać z usług SMS-owych ani czatu, jeśli potrzebna jest pomoc w nagłych wypadkach. Specjalne grupy rozmówców mogą jednak korzystać z tych usług w ograniczonych przypadkach. Planowane jest jednak rozszerzenie tej możliwości w szerszym zakresie.

Zadzwoń pod 112 w przypadku:
– pożaru / dymu / materiałów wybuchowych
– poważnego wypadku samochodowego lub przy pracy
– ktoś usiłuje ukraść / uszkodzić pojazd lub mienie
– ty lub osoby w twoim pobliżu są uwięzione / ranne / nieprzytomne / krwawiące / duszące się
– byłeś świadkiem próby samobójczej

Nie używaj numeru 112:
– tylko dla zabawy / aby sprawdzić, czy to naprawdę działa
– aby ponownie zgłosić ten sam wypadek / zdarzenie nagłe
– aby wezwać taksówkę lub uzyskać informacje o transporcie
– w celu uzyskania danych kontaktowych (adres, numer telefonu itp.)
do lekarzy, dentystów, aptek itp.
– w przypadku drobnych wypadków / zdarzeń

Więcej podobnych postów

Komputery i laptopy

Kiedy szukasz nowego laptopa – czy to do szkoły, do pracy, lub do użytku osobistego – najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest...

Porady

Oto dwa często zadawane przez użytkowników systemu operacyjnego Windows 10 pytania: czy mogę przenieść system Windows 10 na nowy dysk twardy? Jak przenieść Windows...

Ciekawostki

Elon Musk, CEO firmy SpaceX wystrzeliwuje satelity na orbitę i obiecuje dostarczyć szybki szerokopasmowy internet do jak największej liczby ludzi. Kiedy myślisz o przedsiębiorcy-miliarderze...

Ciekawostki

W dzisiejszych czasach można wybrać podstawowy laptop za kilkaset złotych, i będzie on wykonywać swoją pracę. Jednak laptopy wymienione poniżej są dalekie od podstawowych,...

Copyright © 2021 TechMode.