Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ciekawostki

Starlink co to jest, na czym polega i czy jest dostępny również w Polsce?

Elon Musk, CEO firmy SpaceX wystrzeliwuje satelity na orbitę i obiecuje dostarczyć szybki szerokopasmowy internet do jak największej liczby ludzi. Kiedy myślisz o przedsiębiorcy-miliarderze Elonie Musku, są duże szanse, że myślisz o jego firmie produkującej samochody elektryczne Tesla, jego przedsięwzięciu eksploracji kosmosu SpaceX lub wiesz o tym, że pierwsze miliony zarobił dzięki serwisowi PayPal. Być może kojarzysz go po prostu jako jednego z najbogatszych ludzi na Ziemi.

Coś, co może być mniej znane, to przedsięwzięcie Muska o nazwie Starlink, które ma na celu sprzedaż połączeń internetowych do prawie każdego miejsca na naszej planecie za pośrednictwem rosnącej sieci prywatnych satelitów.

Po latach rozwoju w SpaceX — i po zabezpieczeniu prawie 885,5 miliona dolarów w funduszach grantowych od Federalnej Komisji Łączności pod koniec 2020 roku — postęp Starlink wydaje się przyspieszać w 2021 roku. W styczniu, po około trzech latach udanych startów, projekt przekroczył liczbę 1000 satelitów dostarczonych na orbitę – w czerwcu SpaceX potwierdził, że liczba ta wynosi około 1800. W lutym, firma Muska ujawniła, że Starlink obsługuje ponad 10,000 klientów. Teraz, po rozszerzeniu zamówień wstępnych do jeszcze większej liczby potencjalnych klientów, Musk mówi, że Starlink wysłał ponad 100.000 terminali satelitarnego Internetu do klientów w 14 krajach.

Starlink ma osiągnąć globalny zasięg jeszcze tej jesieni – choć regionalna dostępność będzie zależeć od lokalnych regulacji. Podczas wykładu na Mobile World Congress w czerwcu tego roku, Musk powiedział, że Starlink będzie dostępny na całym świecie, z wyjątkiem północnego i południowego bieguna, począwszy od sierpnia. We wrześniu Musk tweetował, że Starlink wyjdzie z początkowej fazy beta w październiku, co wskazuje na to, że usługa nadal się rozwija i rośnie.

Pączkująca usługa internetowa nie jest pozbawiona kontrowersji. Członkowie społeczności naukowej podnieśli obawy o wpływ satelitów Starlink na niskiej orbicie okołoziemskiej na widoczność nocnego nieba. W międzyczasie, konkurenci internetu satelitarnego, w tym Viasat, HughesNet i Amazon’s Project Kuiper, również zauważyli rozmach Starlink, powodując wiele sporów regulacyjnych i prób spowolnienia Musk’a.

Czym dokładnie jest Starlink?
Technicznie rzecz ujmując jest to oddział w firmie SpaceX. Starlink to także nazwa rozwijającej się sieci lub „konstelacji” — satelitów orbitalnych firmy SpaceX. Rozwój tej sieci rozpoczął się w 2015 roku, a pierwsze prototypowe satelity zostały wystrzelone na orbitę w 2018 roku.

W ciągu ostatnich lat SpaceX umieścił na orbicie ponad 1000 satelitów Starlink w dziesiątkach udanych startów. W styczniu, w ramach pierwszej misji Starlink w 2021 roku, SpaceX wystrzelił 60 satelitów na orbitę z Kennedy Space Center za pomocą rakiety orbitalnej Falcon 9 z możliwością lądowania i ponownego startu. Kolejne starty, z których ostatni dostarczył kolejne 60 satelitów na orbitę 26 maja, przyniosły całkowitą liczbę satelitów w konstelacji do 1737, choć niektóre z tych satelitów są prototypami lub nieoperacyjnymi jednostkami, które nie są funkcjonującymi częściami sieci.

Czy dzięki Starlink będę mógł połączyć się z internetem z domu?
Dokładnie tak. Podobnie jak istniejący dostawcy Internetu satelitarnego, tacy jak HughesNet czy Viasat, Starlink chce sprzedawać dostęp do Internetu – szczególnie ludziom na obszarach wiejskich i w innych częściach świata, którzy nie mają jeszcze dostępu do szybkiego łącza szerokopasmowego.

Starlink idealnie nadaje się do obszarów globu, gdzie łączność była zazwyczaj wyzwaniem. Starlink może dostarczać szybki szerokopasmowy internet do miejsc, gdzie dostęp był zawodny lub całkowicie niedostępny.

Wszystko, co musisz zrobić, aby nawiązać połączenie, to ustawić małą antenę satelitarną w domu, aby odebrać sygnał i przekazać pasmo do routera. Istnieje nawet aplikacja Starlink dla systemów Android i iOS, która wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną, aby pomóc klientom wybrać najlepszą lokalizację i pozycję dla swoich odbiorników.

Usługa Starlink jest dostępna tylko w wybranych regionach w USA, Kanadzie i za granicą w tym momencie, ale usługa może się pochwalić liczbą ponad 100.000 terminali satelitarnych wysłanych do klientów, a mapa zasięgu będzie nadal rosnąć. Ostatecznie, Starlink ma pokryć całą planetę szybkim sygnałem Wi-Fi.

Jak szybki jest Internet od Starlink?
Użytkownicy mogą spodziewać się, że prędkości danych będą się wahać od 50 do 150 megabitów na sekundę, a opóźnienia od 20 do 40 milisekund w większości lokalizacji w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Musk zatweetował również w lutym, że spodziewa się, że usługa podwoi swoje najwyższe prędkości do 300Mbps do końca 2021 roku.

Ile kosztuje Starlink?
Starlink rozpoczął przyjmowanie zamówień przedpremierowych od klientów zainteresowanych dołączeniem do programu beta firmy „Lepsze niż nic”. Koszt usługi to 99 dolarów miesięcznie, plus podatki i opłaty, plus 500 dolarów opłaty wstępnej za zamontowaną antenę satelitarną i router, które trzeba będzie zainstalować w domu.

99 dolarów miesięcznie to dużo za połączenie internetowe, zwłaszcza takie, które nie jest prawie tak szybkie jak połączenie światłowodowe, ale Musk stawia na to, że koszt będzie tego wart dla ludzi, którzy do tej pory żyli bez dostępu do niezawodnego szybkiego połączenia w ogóle.

Prezes SpaceX Gwynne Shotwell potwierdził, że ceny zarówno usługi jak i urządzenia będą spadały wraz z upływem czasu, dążąc do zrównania się z cenami operatorów internetu światłowodowego.

Starlink to Internet satelitarny. Co więc w przypadku złej pogody lub innych przeszkód?
To zdecydowanie jeden z minusów internetu satelitarnego. Według FAQ Starlink, odbiornik jest w stanie stopić śnieg, który na niego spadnie, ale nie może nic zrobić z otaczającym go śniegiem i innymi przeszkodami, które mogą blokować linię widzenia do satelity.

„Zalecamy instalację Starlink w miejscu, w którym śnieg i inne przeszkody nie będą blokować pola widzenia” – czytamy w FAQ. „Silny deszcz lub wiatr może również wpływać na satelitarne połączenie internetowe, potencjalnie prowadząc do zmniejszenia prędkości lub rzadkich przerw w dostawie”.

Czy Starlink jest również dostępny w Polsce?
Starlink w Polsce działa już oficjalnie. Opłata miesięczna wynosi ok 450 zł, dodatkowo jednorazowy koszt montażu anteny wynosi ponad 2,5 tys zł.

Więcej podobnych postów

Komputery i laptopy

Kiedy szukasz nowego laptopa – czy to do szkoły, do pracy, lub do użytku osobistego – najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest...

Porady

Oto dwa często zadawane przez użytkowników systemu operacyjnego Windows 10 pytania: czy mogę przenieść system Windows 10 na nowy dysk twardy? Jak przenieść Windows...

Ciekawostki

W dzisiejszych czasach można wybrać podstawowy laptop za kilkaset złotych, i będzie on wykonywać swoją pracę. Jednak laptopy wymienione poniżej są dalekie od podstawowych,...

Porady

Większość programów do przeglądania obrazów ma wbudowaną funkcję pomagającą zmieniać ich rozmiar. Oto nasze ulubione narzędzia do zmiany rozmiaru obrazu dla systemu Windows. Wybraliśmy...

Copyright © 2021 TechMode.