Connect with us

Hi, what are you looking for?

Komputery i laptopy

Windows 11 już w październiku. Czego możemy się spodziewać po nowym systemie Microsoftu?

Windows 11 został zaprezentowany podczas konferencji Microsoftu 24 czerwca, z potwierdzoną datą wydania 5 października. Wszystko wskazuje na to, że nowa odsłona systemu posiada wiele zupełnie nowych funkcji, które uzasadniają skok w numeracji z 10 na 11. Nieznane są jednak jego dokładne wymagania sprzętowe, głównie ze względu na komponent o nazwie TPM.

Windows 11, co nowego?
W systemie Windows 11 wprowadzono wiele ulepszeń, a Microsoft obiecuje, że aktualizacje będą od teraz o 40% mniejsze i określa Windows 11 jako „najbezpieczniejsze wydanie” swojego systemu. Dostępny będzie również szacowany czas instalacji aktualizacji Windows Update, dzięki czemu można sprawdzić, czy należy wstrzymać się z aktualizacją komputera do następnego dnia.

Pasek zadań jest zoptymalizowany pod kątem obsługi dotykowej, jak również urządzeń peryferyjnych takich jak mysz.

Nowy windows poprawił wielozadaniowość, dzięki funkcji o nazwie Snap Layouts, która pozwala zorganizować wiele okien na ekranie, nie tylko obok siebie, ale w kolumnach, grupach i sekcjach.

Znacznie ulepszona została również aplikacja sprawdzania stanu systemu (health check), z wbudowanymi analizami i sugestiami systemu, takimi jak zmniejszenie jasności ekranu, zmianę trybu oszczędzania energii baterii itp.

Kolejną użyteczną funkcją jest Snap Groups, w której można wrócić do wcześniej zadokowanych okien, dzięki czemu można przejść do aplikacji e-mail, okna przeglądarki lub czegokolwiek innego bez konieczności dokowania ich ponownie do poprzedniego widoku.

Pojawi się też ulepszona obsługa wielu monitorów, więc po ponownym podłączeniu zewnętrznego monitora Windows 11 zapamiętuje poprzednie pozycje okien, które były na tym monitorze.

Z dokiem zintegrowane są również usługi Teams, dzięki czemu można łatwo dołączyć do spotkań i rozmów rodzinnych.

Dużą zmianą ma być też kompletne przeprojektowanie Microsoft Store, pozwalające na korzystanie z aplikacji Android z Amazon App Store, dzięki czemu można teraz łatwo pobrać i zainstalować aplikacje takie jak TikTok.

Nowy wygląd Windows 11
Fluent Design to nowa nazwa dla wyglądu systemu Windows 11. Wszystko wygląda teraz bardziej nowocześnie i świeżo, z zaokrąglonymi oknami i aplikacjami takimi jak Snipping Tool, które doczekały się ogromnej poprawy.

Jedną z największych zmian, jakie zauważą użytkownicy, jest przeniesienie menu Start na środek ekranu – a teraz jest ono „zasilane z chmury”, więc dynamicznie zmienia się w zależności od pory dnia i zawartości, z którą pracujesz.

Jeśli używasz Insider Build również ucieszy Cię nowy sposób dostosowywania paska zadań i menu start, w tym przenoszenie ikon z powrotem do lewej strony.

Pojawi się również tryb Light Mode i Dark Mode, wraz z jednolitym wzornictwem w całym systemie operacyjnym.

Wymagania systemowe Windows 11
Na chwilę obecną wymagania prezentują się następująco:

  • Procesor: 1 GHz lub szybszy, z co najmniej dwoma rdzeniami, na zgodnym 64-bitowym procesorze lub SoC
  • PAMIĘĆ RAM: 4 GB
  • Pamięć masowa: 64 GB
  • Oprogramowanie układowe: UEFI, Secure Boot
  • TPM: Trusted Platform Module 2.0
  • Karta graficzna: DirectX 12 lub nowszy z obsługą WDDM 2.0
  • Rozdzielczość ekranu: 720p, przekątna co najmniej 9 cali
  • Połączenie internetowe i konto Microsoft: System Windows 11 Home wymaga aktywnego połączenia z Internetem i konta Microsoft do ukończenia początkowej, pierwszej konfiguracji systemu operacyjnego lub w przypadku przełączania urządzenia z systemu Windows 11 Home w trybie S.

Więcej podobnych postów

Komputery i laptopy

Kiedy szukasz nowego laptopa – czy to do szkoły, do pracy, lub do użytku osobistego – najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest...

Porady

Oto dwa często zadawane przez użytkowników systemu operacyjnego Windows 10 pytania: czy mogę przenieść system Windows 10 na nowy dysk twardy? Jak przenieść Windows...

Ciekawostki

Elon Musk, CEO firmy SpaceX wystrzeliwuje satelity na orbitę i obiecuje dostarczyć szybki szerokopasmowy internet do jak największej liczby ludzi. Kiedy myślisz o przedsiębiorcy-miliarderze...

Ciekawostki

W dzisiejszych czasach można wybrać podstawowy laptop za kilkaset złotych, i będzie on wykonywać swoją pracę. Jednak laptopy wymienione poniżej są dalekie od podstawowych,...

Copyright © 2021 TechMode.